SEKİZ ASIRLIK CEMEVİ ADETA BÜYÜLÜYOR

Malatya'nın Arapgir ilçesi'nde bulunan 797 yıllık 'Büyük Ocak Cemevi' 8 asırdır dimdik ayakta durarak yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor.

Malatya'nın Arapgir ilçesi'nde bulunan 797 yıllık 'Büyük Ocak Cemevi'  8 asırdır dimdik ayakta durarak yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor.

Birçok kültürel zenginliğe ev sahipliği yapan Arapgir'in Onar Mahallesi'nde bulunan ve 8 asırdır dimdik ayakta duran  'Büyük Ocak Cemevi' ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Dört ayrı kapıdan geçilerek içerisine ulaşılan 800 yıllık 'Büyükocak Cem evi' Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın bölgeye yaptığı bir ziyaret sonrası Türkmen Şeylerinden Hasan Onar'a verdiği Zaviye yerleşim birimi belgesi ile Türkmen Şeylerinden Hasan Onar tarafından dört kapılı bir şekilde inşa ediliyor.

Anadolu'nun bilinen en eski cemevi ve Roma dönemi kaya mezarlarına sahip olan Onar Mahallesi'nin  doğal güzellikleriyle de bir açık hava müzesini andırdığını kaydeden Mahalle sakinlerinden Himmet Kaygusuz, " Burası Türkiye ve Anadolu'nun en eski cemevidir. Burada  4 kapı kırk makam vardır. Şeriat, tarikat, marifet ve hak ile hak olma kapısı olmak üzere 4 kapı vardır. Her kapının da ayrı on basamağı vardır.  Bu basamakları birer birer çıkarak hakikat kapısına ulaşılır" diye konuştu.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi