GASTRONOMİ – GEZİ YAZARLARI VE MEDYA MENSUPLARI ARAPGİR’DE BULUŞTU

‘Hayat Çiçek Açıyor’ sloganıyla başlatılan ‘Kayısı Çiçeği Festivali’ kapsamında Malatya’ya gelen gurme ve yemek yazarlarından oluşan misafirler, Arapgir’i gezdi.

Geçtiğimiz günlerde Malatya’nın gastronomi, tanıtım ve turizmine katkı sağlamak için kurulan ve ilk organizasyonunu kuruluş aşamasından hemen sonra ‘Kayısı Çiçeği Festivali’ ile başlatan Malatya Gastronomi, Turizm ve Tanıtım Derneği (MAGTAD), festival kapsamında Malatya’ya gelen gastronomi ve turizmin ulusal alanda önemli isimlerini, Malatya’nın tarihini, doğal güzelliklerini ve gastronomi anlamında lezzetlerini tanıtmayı sürdürüyor. Program dâhilinde Malatya’da bulunan misafirler, Arapgir’in tarihini, doğal güzelliklerini gezip yöresel lezzetlerinden tattılar.

Gastronomi – gezi yazarları ve medya mensupları buluşmasında Arapgir Kaynarca Sosyal Tesislerinde yöresel müzik ile karşılama yapılarak gelen misafirlere çiçek takdim edildi. Çay eşliğinde Kalbura Bastı ve Arapgir Pişisi sunumu yapıldı.

Heyet daha sonra Eskişehir Vadisine hareket etti. Eskişehir Vadisi Seyir Terası ve Meydan Köprüsü civarı tanıtıldı. Kozluk Çayında klarnet ve cümbüş eşliğinde Arapgir Yöresel Türküleri dinletisi yapıldı.

Daha sonra Millet Han Butik Otel’de sergilenen yöresel yemekler, gurme ve yemek yazarlarına sunuldu.  Sunumda Arapgir’in yöresel mahlûta çorbası, dolama, kızartma, Arapgir pilavı, akıtma bıciği, salata, gelin kız helvası, reyhan şerbeti ve tandır ekmeği ikram edildi.

Gerçekleştirilen sunumdan sonra Arapgir’in meşhur peynirli ekmek yapımı ve tadımından sonra program sona erdi.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi