ARAPGİR’E 30 MİLYONLUK ALTYAPI YATIRIM

İlçemizin içme suyu ve kanalizasyon alt yapısıyla ilgili ihale daha önce yapılmıştı. İhale sonuçlanarak 30 milyonluk yatırımın yer teslimi yapıldı.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü Arapgir’in içme suyu ve kanalizasyon alt yapısının yenilenmesi için açılan ihalenin sonuçlandığını ve sözleşmenin imzalandığını duyurdu.

Çalışmalar kapsamında Arapgir’de 30 milyon TL maliyetinde 85 kilometrelik içme suyu ve 86 kilometrelik kanalizasyon altyapı çalışması olmak üzere toplamda 171 kilometrelik altyapı çalışmalarının sözleşmesinin geçen hafta sonu imzalanmasıyla uzun zamandır beklenen çalışmalar önemli bir aşamaya gelmiş oldu. Yapım çalışmalarına mevsim şartlarına bağlı olarak Mart ayında başlanması bekleniyor.


“Arapgir’in Altyapısı Büyükşehirle Güvende”

Malatya’nın altyapısını güçlendirmek için özverili çalışmalar yaptıklarını belirten MASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir çalışmalarla ilgili bilgiler vererek şöyle dedi:

“Malatya’nın en büyük kurumlarından biri olmanın verdiği sorumlulukla görevlerimizi icra ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın vizyonuyla merkez Battalgazi, Yeşilyurt ve diğer 11 ilçemizin içme suyu ve kanalizasyon altyapısını büyükşehir güvencesine almak için çalışmalar yapıyoruz.  Şu ana kadar Arguvan, Doğanyol, Doğanşehir, Hekimhan, Pütürge, Yazıhan ilçe merkezlerinin altyapı çalışmalarını tamamladık. Akçadağ ilçemizde altyapı yenileme çalışmalarımızda sona yaklaştık. Sözleşmesini imzaladığımız Arapgir İlçesi’nde ise altyapı çalışmalarımıza başlayacağız. İhale kapsamında Arapgir İlçesi’nde maliyeti 30 milyon TL olan, 85 kilometrelik içme suyu altyapısı ve 86 kilometrelik kanalizasyon altyapı çalışmasını gerçekleştireceğiz.  2.250 adet abone bağlantısı,1 adet 1500 tonluk depo ve 2 adet 200 tonluk depo inşasını yaparak içme suyu altyapısını yenileyeceğiz. Ayrıca 2.035 muayene ve 4.500 parsel bacası çalışmasını yaparak ilçemizin kanalizasyon altyapısını tamamen yenileyeceğiz. Toplamda 171 kilometre olan altyapı çalışmalarımız tamamlandığında Arapgir İlçesi’nin altyapı problemi çözüme kavuşacak. Malatya genelinde çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.”

 

Cömertoğlu: Kayıp ve kaçaklar önlenecek

Arapgir’in içme suyu ve kanalizasyon alt yapısının yenileme çalışmalarının ilçemiz için son derece önem taşıdığını belirten Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, “Uzun vadeli bir çözümden bahsediyoruz. İlçemizin ileriye dönük alt yapısının yenilenmesini sağlamış olacağız. Kayıp ve kaçaklar önlenecek” dedi.

Bunun büyük ve önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Başkan Cömertoğlu ilçenin tüm alt yapısının yenileneceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“İlçemizin içme suyu ve kanalizasyon alt yapısı perişan haldeydi. Lokal çözümlerle şimdiye kadar idare edildi. Artık ihtiyaca cevap veremez duruma geldi. Büyükşehir’den bunun çözümü için destek istedik ve ilk kez böylesi büyük bir yatırım gerçekleşiyor. Çünkü diğer ilçelerin bu sorunları kısmen çözümlenirken, Arapgir’in bu sorunu tamamıyla yenilenerek çözüme kavuşturulmuş oluyor. Çalışmalara Mart ayında başlanmasını bekliyoruz. Hava şartları uygun olduğu takdirde Mart ayında ilk kazma vurulacak. Vatandaşlarımız bazı mağduriyetler yaşayacaklar, ama sonunda inşallah rahatlama olacak. Bu yatırımla su kayıp ve kaçaklarımız önlenecek, kanalizasyon atıklarıyla kirlenen çevremiz temizliğe kavuşacak. Bu yatırımın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”    

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi