BAŞKAN CÖMERTOĞLU'NUN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Kurban Bayramı münasebetiyle mesaj yayımladı. Tüm İslam âleminin bayramını tebrik eden Cömertoğlu’nun mesajı;

“Her yıl yeni bir heyecanla hazırlandığımız Kurban Bayramı’nın ilçemizde bu yıl da rahat, huzurlu ve sıkıntısız yaşanması için Arapgir Belediyesi olarak tüm hazırlıklarımızı eksiksiz tamamladığımızı ifade ediyor; paylaşmanın, dayanışmanın ve kaynaşmanın en anlamlı zaman diliminde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Kurban, cennetten gelen kınalı koçun gökten indiği, taşı kesen bıçağın Hz. İsmail’i kesmediği andır. Kurban, Allah’a teslimiyetin yeryüzündeki en somut göstergesidir. Kurban; Müslümanları birleştiren, dostluğu ve kardeşliği pekiştiren, paylaşmanın mutluluğunu kalplere yerleştiren mana ve anlam yüklü ibadetin adıdır.

Bu topraklar asırlardır Allah için kesilen kurban kanlarıyla yoğrulmuştur. Akan kurban kanlarıyla beraber günahlarımız da akıp gitmektedir. Bugün Müslümanlar olarak bizlere düşen imkânlarımız ölçüsünde kurban kesmek ve bu kutsal mirası bizden sonra gelecek nesillere miras bırakmaktır. Hz. İbrahim, gözünü kırpmadan, Allah’a kurban olarak adadığı biricik oğlu İsmail’in boğazına bıçağı çalar, fakat taşları ve kayaları kesen bıçak yaratıcısından gelen emirle kesmez olur ve kesmeyen bıçakla hayat bulur kurban. Çünkü Cenâb-ı Hakk'ın muradı Hz. İsmail'in kesilmesi değil, baba-oğul iki şanlı nebinin erişilmez teslimiyet ve sadakatlerinin, feragat ve fedakârlıklarının, melekler ve kıyamete kadar gelecek bütün insanlar tarafından bilinmesi, daima hatırlanmasıdır. Kurban, kulun Rabbine teslimiyetini ifade eder. Bu teslimiyet, Hz. İbrahim (a.s) ve İsmail (a.s) ile zirveleşerek sembolleşmiştir.

Sosyal bir yardım gayesi ile ilâhi gaye kurban kesmede birleşir. Kestiğimiz kurbanla Mevla’mıza kulluk ettiğimiz gibi, çevremize ve evimize de hizmet etmiş oluruz.

Hac Sûresi’nde ifade edildiği gibi kurban kesmekten asıl maksat Allah'ın hatırlanması, zikredilmesidir. (Hacc 22/34) Yine Hac Sûresi’nde “Kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ancak sizin takvanız ulaşır.” (Hacc 22/37) buyrularak maddeden manaya bir kapı aralanmakta ve esas hedef gösterilmiş olmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında Hz. Adem ile başlayan, Hz. İbrahim ile teslimiyet sembolüne dönüşen, Peygamber Efendimiz ile hicretin ikinci senesinde ilk bayramı kutlanan Mübarek Kurban Bayramınızı en içten duygularımla kutlar; Kurban Bayramı’nın başta İslam alemi olmak üzere bütün dünyaya hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.”

 

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi