MALATYA’DAKİ ARAPGİR’LİLER İFTARDA BİR ARAYA GELDİLER

Arapgir Kaymakamlığı, Arapgir Belediyesi ve Malatya merkezli Arapgir ve Çevresini Kalkındırma, Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin ortak organizasyonu ile          19 Haziran Pazartesi günü Yeşilyurt Belediyesi Şelale tesislerinde Malatya’ da ikamet eden Arapgir’ li hemşerilerimiz bir araya gelerek birlikte iftar yaptılar.

            Yemeğe ilçe Kaymakamı Salih Sak, Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Malatya Arapgir ve Çevresini Kalkındırma, Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Kamuran Sezer ve Dernek Yönetimi ile 500’ ün üzerinde Arapgir’li hemşerilerimiz katıldı.

            İftar yemeğinin ardından yapılan konuşmalarda Dernek Başkanı Kamuran Sezer; katılımcıların Ramazan aylarını tebrik ettikten sonra organizasyonun gerçekleştirilmesine katkı sağlayan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanına teşekkür etti. Dernek çalışmaları hakkında kısaca bilgi veren Sezer, Eylül ayında Arapgir Kozluk çayı mevkiinde geniş katılımlı bir piknik düzenlemeyi planladıklarını ifade etti. Yapılacak her etkinliklerde Malatya’ da Arapgir’ in varlığını hissettirmek istiyoruz, bu konuda yetkililerden ve hemşerilerimizden destek istiyoruz dedi. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür duygularını ileterek konuşmasını tamamladı.

            Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu; herkesin mübarek Ramazan ayını tebrik ettikten sonra bizleri bir araya getiren Rabbimize şükürler ediyorum diyerek sözlerine başladı.

Bizler, sizlerle bir arada olarak geleceğe yürümek istiyoruz dedi. Arapgir son dönemde tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla, ürünüyle konuşulur bir ilçe haline geldi, bizler ecdat yadigârı tarih mirasımızı ayağa kaldırıyoruz, bunların hepsini projelendirerek bir fonksiyon yüklüyoruz, kültürümüzü yaşatma geleneğine doğru bir adım atmışız bunların hepsini fonksiyon ilişkileri ile birbirine bağlıyoruz dedi.  Arapgir’in milli içeceği olan reyhan çayı ve şerbetini de tanıtan Cömertoğlu, reyhanın diğer ürünleri ve ekim alanları hakkında bilgiler verdi. 27 Haziran tarihinde yapılacak olan 5. Sarıçiçek yayla festivali ve 06-09 Temmuz Tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Arapgir kayaarası Fotokamp etkinlikleri hakkında bilgiler vererek katılımcıları her iki etkinliği de davet etti. Adrese dayalı nüfus sistemi hakkında da bilgiler veren Cömertoğlu, 11 bin nüfusa gelen payla 40 bin insana hizmet veriyoruz, biz bu nüfusla belediye hizmetlerini yaparken zorlanıyoruz, hekim alırken, öğretmen isterken, yol yapımı talep ederken tabela nüfusu baz alınmaktadır, bunun çözümü de ikinci adreslerinizin Arapgir’e alınması ile mümkün olacağını ifada ederek, hemşerilerimizden bu konuda özveri istedi. Ürünlerimizin, kültürümüzün ve geleneklerimizin kaybolmaması için her zamankinden daha çok bir araya gelmek zorundayız dedi ve tüm katılımcıların yaklaşmakta olan Ramazan Bayramlarını tebrik etti.   

            İlçe Kaymakamı Salih Sak ise konuşmasına katılımcıları selamlayarak idrak etmekte olduğumuz Ramazan aylarını tebrik etti ve konuşmasının devamında gurbette bulunan Arapgir’li hemşerilerimizin               ikinci ikamet adreslerinin mutlaka Arapgir’e aldırmalarının gereğine vurgu yaparak, sizlere daha iyi ve etkin hizmet verebilmemiz için mutlak suretle ikamet adreslerinizi Arapgir’ e aldırmanızı özelikle istirham ediyorum dedi.

            Programda İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bayındır ve İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A.Adnan Hayaloğlu’ da birer selamlama konuşması yaptılar. 

 

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi