TARHANİK KÖPRÜSÜ

TANITIM

Adı

Tarhanik Köprüsü

Köy

Yaylacık

Adres

Arapgir Kemaliye Karayolu 12 km

Bulunduğu merkeze mesafesi

Osmanlı 17 yy?

Dönemi

 

Malatya Erzincan sınırında yer alır Arapgir Kemaliye beldelerini birbirine bağlayan köprülerdendir. Arapgir’den 12 km. uzaklıktadır. Erzincan Kemaliye ilçesinin Efeler Köyü’nün700 metre güneyine düşer. Arapgir Kemaliye karayolunun 100 metre batı tarafında yer alır. İki gözlü beşik kemerli köprünün kemerleri kesme taş, diğer kısımları moloz ve kesme taş karışımıdır.

Kullanılmayan eserin bir gözünde Çit(Miran) Çayı akmaktadır. Suyun aktığı gözün kemer yüksekliği 4 metre, kemer açıklığı 8 metre ve eni de 4 metredir. Diğer gözünün büyük bir çoğunluğu toprakla dolmuş olup, kemer kilit taşı ile toprak arasındaki mesafe 126 cm dir.. Çayın geçtiği gözün kemerin üstüne yakın alanları yıkılmıştır.

Kitabe alanı da kırılmış ve okunamayacak tarzda kitabesi bulunur. Köprü Arapgir Sancağına bağlı günümüz Kemaliye İliç ve civarlarını Arapgir merkezine bağlayan köprü cihetiyle Osmanlı’nın Arapgir’deki erken dönemi eserleri olması muhtemeldir.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi