KOZLUK KÖPRÜSÜ

TANITIM

Adı

 Kozluk Köprüsü

Mah

Şıhlar

Adres

Kozluk Çayı

Bulunduğu merkeze mesafesi

6 km

Dönemi

Osmanlı Öncesi ?

Arapgir merkeze 6 km. uzaklıkta, Kozluk Çayı üzerinde Arapgir, Kemaliye karayolunu bağlayan köprünün kitabesi mevcut değildir. Köprü hakkında yazılı mevcut herhangi bir bilgi de görülmemektedir. Köprü uzunluğu 85 metredir.

Köprü üç gözlü olarak inşa edilmiştir. Beşik kemerli köprünün kemerli gözünün biri sağlam diğerleri ise tamamen yok olmuştur. Köprünün yıkılan gözlerinin kesme taş ve moloz taş kalıntıları gözün alanını da belirler. Yıkılan kemerli gözün yerine 1940 lı yıllarda tamamına yakın demir malzeme ile yapılan bağlantı köprünün karayolu geçişini sağlamıştır.

Köprü doğu batı doğrultusundadır. Doğu tarafındaki kemerli göz sağlamdır. Batı tarafındaki göz yıkık ve kalıntıları yerdedir. Ayaktaki kemerli göz yüksek kemerlidir. Kemer yüksekliği 5 metre, kemer açıklığı 7 metre, genişliği ise 6 metredir. Kemerin doğu ayağı kaya üzerine görülmemekte, iki metre civarında toprakla dolmuştur. Kemerin batı ayağı kaya üzerine oturtulmuştur.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi