ARAPGİR DEPREMİN YARALARINI SARMAYA DEVAM EDİYOR

Arapgir Belediyesi, Arapgir Kaymakamı Adnan Doğan’ın başkanlığında 25 yönetici ve 550 kamu çalışanıyla, 6 Şubat Depremi’nin ardından afetzede vatandaşların yaralarına derman olmak için yardımlarını aralıksız sürdürüyor. Arapgir halkının ilk 3 gün dışardan hiç yardım beklemeden esnafımızın duyarlı seferberliğiyle toplanan acil yardım malzemeleri, deprem bölgelerine gönderildi. İlk günden itibaren bütün barınmaya yönelik yurtlar, oteller ve sosyal tesisler verilen tüm hizmetlerde ücretsiz hale getirilerek heyetimizce düzenli tüm ihtiyaçları karşılanarak bize yönelen hiçbir talep ve kişinin isteği geride bırakılmadan aç ve açık bırakılmadan desteklendi.

Kahramanmaraş merkezli büyük sarsıntıların ardından 10 ilde yüz binlerce yapı moloz yığınına döndü, enkaz altında on binlerce can hayata gözlerini yumdu. Depremden yaralı olarak kurtulan vatandaşlar için yurdun dört bir yanında olduğu gibi Arapgir’de de yardım seferberliği başladı. Arapgir Kaymakamlığı başkanlığında Millet Han’da kurulan koordinasyon merkezinde depremin olduğu ilk saatlerden itibaren bütün kurum amirlerinin de katıldığı koordinasyon merkezinde ilk etapta günde 20 bin deprem bölgesine sandviç, ekmek ve su göndererek mağduriyetin az da olsa giderilmesi sağlandı. Ayrıca ilçemize özel dostluklarla irtibatlı gelen gıda ürünleri, ısıtıcı araç ve gereçleri, kışlık kıyafetler ile temizlik malzemeleri, bölünmüş çuvallı odun, kömür, soba kullanım alanlarına göre ayrıştırıldı. Arapgir Belediyesinin bütün çalışanları ve koordinasyona dâhil ekipleri, acil ihtiyaç malzemelerini yardım noktalarına ulaştırma sorunu yaşayan vatandaşların da evlerine giderek bağışlara aracılık etmeyi sürdürüyor. Bu yöntemlerle toplanan acil yardım malzemeleri bu işler için oluşturulmuş 3 ana depolarına indiriliyor. Özenle paketlenen malzemeler, bugüne kadar onlarca depremzedelerin yaralarına derman olmak için bölgeye sevk edilmeye devam ediyor. Hayır çarşısı niteliğinde Hami Aydınlar Lisesi ve Samime Aydınlar Kültür Merkezide gelen tüm bireysel talepleri beğenerek alıyorlar.

İlçemize gelen yardım kolilerinde yer alan duygu dolu mesajlar ise depremden daha büyük olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Yardım kolilerinin arasından çıkan notlar, depremzede çocuklara gönderdiği ürünlerin içerisine bırakılan mektuplar zaman zaman duygusal anlara neden oldu.

İlçemiz Kerem Aydınlar Fen Lisesi kampüsünde ve Meslek Yüksek Okulu mutfağında profesyonel mutfakta ünlü şeflerimiz tarafından ilçemizde konaklayan depremzedelere kahvaltı ve günde 2 öğün sıcak yemek hizmetimiz devam ediyor. Ayrıca ilk günden itibaren yine ilçemizde pişirilen sıcak yemekler tabldota koyularak ambalajlandıktan sonra Malatya çevre yolu altı okul vb. bölge genelinde dağıtımı gerçekleşmektedir.

BAŞKAN CÖMERTOĞLU;

Yardım sürecini yakından takip eden ve daha sonra deprem bölgesine günlük ziyarette bulunan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, “Büyük yıkıma birebir şahitlik ettim. Yaşadığımız acıyı bir nebze de olsa hafifleten şey, vatandaşlarımızın bir ve fedakâr davranışları. Arapgir halkı ve STK’ları da bunun en güzel örneklerini ortaya koydu. Bulunduğumuz coğrafi konumdan dolayı güvenli bölge olan Arapgirimiz yıkıcı depremde binlerce depremzedeye ev sahipliği yapıyor. Depremin gerçekleştiği ilk günden itibaren Malatya merkezden ilçemize gelmek isteyen hemşerilerimizin minibüslerle aralıksız naklini gerçekleştirdik. İlçemizde bulunan KYK Yurdu, Fen Lisesi Yurdu, Belediyemize ait Oteller ve Sosyal Tesisler,  ilçemizde faaliyet gösteren özel işletmeli oteller ve öğretmen evimizin yanı sıra, yazlık olarak kullanılan müstakil konutlarımızda tamamen dolmuş durumda. Deprem dolayısıyla ilçemize gelen her vatandaşımızı otellerimize ücretsiz yerleştirerek bir nebze de olsa rahat olmalarını sağladık.

Yalnız yaşayan yaşlılar, gelirini kaybetmiş işsiz bireyler, maddi zorluk içerisindeki aileler, göçmen kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere açlık sınırında yaşayan tüm ihtiyaç sahiplerine el uzatmayı hedefleyen TOKTUT Derneği ile Belediyemiz işbirliğiyle kurulan Alo Afet Destek Merkezinden depremzede vatandaşlarımıza kurduğumuz Arapgir Afet Destek Çağrı Merkezi aracılığıyla afet bölgesi genelinde gıda, hijyen ve temizlik gibi temel ihtiyaçları sahada gerçek ihtiyaç sahiplerine teslim edilmesini sağlıyoruz.

Bu vesile ile bizlere ilk günden beri desteğini esirgemeyen iş adamlarından kıymetli abim Yalçın Geyik gibi önemli yardımlar bizim yürütücümüz oldu. Hayırsever iş insanlarımıza, derneklerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, odalarımıza, Malatya Milletvekilimiz Veli Ağbaba’ya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerimize, gönüllü kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugüne kadar deprem bölgesinde neye ihtiyaç duyulduysa onu karşılamak için emanetçi olarak çalıştık ve çalışmayı sürdüreceğiz. Bu süreçte ilçede başta Hükümet Konağı ve Belediye Hizmet Binasının da riskli bina ilan edilen kendi binalarından güvenli binalara taşınması sağlanarak hizmet aksatılmadan yerleşmeleri sağlandı. Alternatif barınma ve iş yeri yapımı çalışmalarımızda devam ederken Malatyalı Malatya’da kalmalı, göç ettirilmeden bu süreci bu merkezlerde ayakta kalarak sürdürmeli çağrımızla Arapgir hepimize yeter bölgeni terk etme çağrımız devam ediyor. Bir kere daha milletimizin başı sağ olsun.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi