MOR REYHAN ÜRETİCİLERİNE ORGANİK TARIM SERTİFİKALARI VERİLDİ

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde organik tarım alanları hızla artmaktadır. Sürdürülebilir bir tarım, yaşanılabilir bir çevre ve güvenilebilir bir gıda üretimi olan organik tarımın üretim modelinin bölgemizde uygulanabilirliğini daha fazla arttırmak ve üreticilere bu üretim metodunu benimsetmek amacıyla projeler yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında İlçemizde “Mor Reyhan Organik Tarım İle Buluşuyor” projesi yapılmıştır. Bu doğrultuda Arapgir Belediye Başkanlığı çatısı altında üreticiler ile sözleşme imzalanarak grup sertifikasyonu gerçekleştirilmiş olup 10 mor reyhan üretici gurubu ile 17 parselde 41 dekar alanda TR-AB standarlarına göre Organik Tarım Grup Sertifikasyon Hizmeti alımı yapılmıştır. Ayrıca Ağustos ayında proje ile 10 üreticimize %100 hibeli 11.400 m² %55 geçirgenli kurutma filesi dağıtım töreni gerçekleştirilmiştir.

Projede mor reyhan alanlarında daha karlı ve kaliteli bir üretim gerçekleştirmek, organik tarım ile güvenilirliği ve marka değerini arttırmak, İlçemizde coğrafi tescilli ürünü ihracatta hak ettiği ekonomik seviyeye getirmek, bölge üreticisinin tekniğine uygun üretim ile verim, kalite ve maddi gelirini arttırmak amaçlanmıştır.

Üreticilerin sertifikaları geçiş sürecinde olup, Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu (ORSER) tarafından OTBİS (Organik Tarım Bilgi Sistemi)’ne Geçiş-1 ürün statüsünde girişleri yapılmıştır.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi