ARAPGİR'İN MOR REYHANI HER DERDE DEVA

Arapgir'in Mor Reyhanı Her Derde Deva

Yerel yönetimlerin geleneksel hizmet anlayışının dışına çıkarak tarımı destekleyen, isdihdamı  sağlayan bir bir ürün haline gelen mor reyhan bitkisinde elde edilen ürünler ile ilgili  bilimsel çalışmalarda yaptıran Belediye Başkanı Haluk Cömeroğlu “Allah’ın bütün nimetleri birer birer bu bölgeye serpiştirilmiş, insan onurlu ve erdemli bir tip olarak birbirini mayalamış ve bugünlerde de komşuluk ilişkilerinin pandemiyle birlikte azalmasına rağmen dayanışma örneklerini yine havza bütünlüğünde gösteren öndeki ilçelerimizden birisi olmuş. Neyle sağlamış, mor reyhanla sağlamış, Köhnü üzümü ile sağlamış, Rahman suresi 12.ayette zikredilen, Allah’ın yeryüzüne lütfelerini aktardık diye bir başka ayette atıfta bulunup, cennette hoş kokulu reyhu reyhanlar vardı dediği reyhanda bulduk. Ve Arapgir’de yetişiyor” diye konuştu. 

Reyhan Üzerinde Bilimsel Çalışmalar Yapıldı

Reyhan Türkiye’de tıbbi aromatik bitkilerde ender bir ürün ve sadece Coğrafi İşaret belgesi almış tek ürün. Ve Arapgir Belediyesinin iştiraki olan bir şirketimiz üzerinden ticari hale getirildi. 2009 yılında başladığımız bölgenin endemik çeşitliliği ve tıbbi aromatik bitkilerdeki ilaç hammaddelerinin ortaya çıkarılması ve bu farkındalığın yaşatılması anlamındaki akademik çalışmalarımız farklı üniversitelerle devam etmiş ve etmektedir. Burada Reyhanı İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisi Prof. Dr. Adnan Hayaloğlu kardeşimizin, hemşerimizin, abimizin, özel gayretleriyle birçok üniversitenin çalışma konusu haline getirmiş, Coğrafi İşaret ile taçlandırdıktan sonrada şuan aktif koşan 40 ürüne ama yapılması formüle edilmiş 100’ün üzerinde her sektörde kullanılabilecek ürün yelpazesine kavuşturmuştur.

Neden Arapgir Mor Reyhanı?

Arapgir’in dışında fesleğengillerden bir çeşide dönüşüyor. Bu kadar zengin içerik Arapgir’in yüksek %84 saf oksijenine bağlı, temiz suyuna bağlı, gece gündüz ısı farkına bağlı ve bu bölgede yetişen bütün aromatik değerlerine bağlı.

 Arapgir dışında aynı fideyi yetiştirme şansı olmasına rağmen içeriği değişen fesleğengillerden bir grup. farkı ne, ayırt edici özelliği Arapgir’deki bir havza içerisinde hava koridorunun 60 km genişlikteki alanın altında, toksin içermeyen, yüksek linalool içeren, magnezyum ve birçok değerleriyle de ortaya çıkmış. Analiz sonuçlarını da, ürünlerini de katalogla herkese ulaştırdığımız bir ürün yelpazesine ulaşmış. Tabi burada reyhan sadece Arapgir’de yetişmiyor, birçok bölgede yetişiyor ama Arapgir’deki toksin içermiyor, sınır yok ve tam bir sağlık iksiri. Özellikle mor reyhan güçlü bir antioksidan kaynağı olarak esansiyel yağıyla da güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip, iştah açıcı bir özelliği var ama kilo verdiren özelliği de var. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Üst solunum viral enfeksiyonlarında birinci derecede kovucu ve şifa verici bir içeriğe sahip.

Her Derde Deva

Özellikle pandeminin, Covid 19 versiyonlarında ve gripte kovucusu ve yaklaştırmayan tek bitki olarak ta öne çıktı. Burada soğuk algınlığı ve uçuktan koruyan özellikleri biliniyordu şu anda Coronadan koruyan ve insana ağız ve burun yoluyla giren bakterilerin, virüs türü havadaki serbest dolaşan materyallerin vücuda girer girmez vücuttan atılmasını ve yakılmasını kolaylaştırıyor. Çünkü hazmı da kolaylaştırıyor, bağırsakları çalıştırıyor, bağırsaktaki özellikle sinir sistemini güçlendirip, bağırsak sisteminde sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatıyor. Bağırsakların düzenli çalışmasıyla da antiseptik görevini bütün vücutta direnç olarak ortaya çıkarıyor.

Kadınlar Güzelliğini Reyhana Borçlu Olacak

Reyhanla güzelliğinizi arttırın özellikle bayanlarımızın ciltlerindeki şeffaflık ve vücutlarındaki rahatlık onların pozitif olmasına ve kadınlara has özellikle kansızlık dönemlerinde, kan yapıcı olarak önemli bir rol üstlenmesine vesile oluyor. Ticari hale getirdiğimiz reyhan çayından günde 5 bardak tükettiğinde Corona mikrobuna karşı korunmuş, bağırsağını çalıştırdığı için kan yapıcı hale getirmiş, cilt dokusunda da tamamen onarıcı gücüyle, bağırsaktan kaynaklı onarıcı gücüyle, gücünüze güç katmanın yanında zindeleştirmiş olduğunu göreceksiniz. Damarlarınızda yürüyen kanın içerisindeki karaciğer, böbreküstü bezleri ve bağırsaktan kaynaklı metabolizma artıklarınızın damar içi temizliğini yaptırmak için molekül haline getirilip birleştirilmiş mor iksiri 3 günde bir kullandığınızda hem kadın hem de erkeklerimizde yüksek bir performansa ulaştırır. Performans arttırıcı ürünün damar içi temizliği ve kan yolaklarını açan içerisindeki aktif mor pigmentlerinin ve reyhan tohumunda saklı 270bin üzerindeki akademik makalelere dönüşmüş asitik yağ esansiyellerinin ve moleküllerinin hakim olduğunu göreceksiniz.

Reyhan Sağlığımızın Teminatı

Bizim söylediğimiz şu, bu bir mor inci, bizim toprağımızın ürünü, şu odanıza koyduğunuzda antidepresan görevi görür, ortamdaki her türlü istenmeyen virüsleri çeker, kendi bünyesinde toplar, size huzurlu bir ortam, güzel bir uyku sağlar. Şundan kullandığınızda cildinizde temizlik, parfümünü kullandığınızda 3 gün boyunca gün içerisinde tamamen koku, reçelinden yediğinizde hem insülin direnciniz yükselmeden tatlıyla buluşturur, efendim şerbetini yaptığınızda yazın en iyi serinleticisi, lokumundan tattığınızda, badem şekerini tattığınızda ve farklı kombinasyonlarda, unlu mamüllerde böreğinde, kadayıfında, baklavasında kullandığınızda bu söylediğimi göreceksiniz. Özellikle mutfağımızda olmazsa olmazımız Arapgir Mor Reyhanı, sağlık için olmazsa olmazımız Arapgir Mor Reyhanı. O açıdan sağlığınızın teminatı,

Köhnü Üzümü Sağlık İksiri

Üzümde çeşitliliğimiz 41 çeşit, reyhanda tek çeşit, üzümü de Coğrafi İşaret Belgesi almış, Köhnü üzümü ile bunu yansıtıyoruz. Tam bir sağlık iksiri, kırmızı hücre içerdiği için direkt vücut hemoglobin maddesi olarak kullanıyor. İçerisinde toksinleri vücuttan atan yüksek antioksidan özelliğinden dolayı hem yaprağından hem üzümünden hem sapından, kan kesici özelliğinden ve kan yapıcı özelliğinden dolayı insanlar büyük oranda fayda buluyorlar.

https://esnafhabertv.com/arapgir-in-mor-reyhani-her-derde-deva/69980/

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi