HALK ELİNDE ISLAH VE SOYBİS PROJESİ KAPSAMINDA PROGRAM DÜZENLENDİ

Arapgir’deHalk Elinde Islah’ ve 'SOYBİS' projesi kapsamında düzenlenen program ile küçükbaş hayvanlara takılması üzere küpe dağıtımı gerçekleştirildi.

Arapgir Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir Belediye Başkanı v. Basri Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Belediye Başkan Yardımcıları Gürbüz Bulut ve Ramazan Erdem, Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Selami Aygen, İlçe Tarım ve Orman Müdürü, teknik personeller ve Halk Elinde Islah Projesini yürüten hayvan yetiştiricileri katıldı.

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından sürdürülen ‘Halk Elinde Islah’ projesi kapsamında Arapgir Belediyesi Toplantı Salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Programın açılışında söz alan Birlik Başkanı İhsan Akın, özellikle hayvan kayıtlarının sağlıklı tutulması adına küçükbaşlarda doğumdan hemen sonra küpeleme işlemlerinin yapılması gerektiğini söyledi. Yetiştiricilerin bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini belirten Akın, “Kayıtlar düzgün olmadığında veya farklı yansıdığı zaman sıkıntı yaşanıyor. Yıllardır bu işi yapıyorsunuz, gerek ıslahla gerekse soy kütüğü konusunda biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Soy kütüğü dediğimiz SOYBİS projesinde yetki alan yine Malatya bu projeye devam ediyor. Kayıtlarımızı düzgün tutalım, dikkat edelim.” dedi.

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ise küçükbaş yetiştiriciliğinin tarım sektörünün en cefalı ve fedakâr işi olduğunu belirterek “Hem veteriner hekim, hem çoban, hem aile reisi, hem de şefkatli bir insan olarak yetiştiricilik yapıyorsunuz. Malatya’mız ve ülkemizin geleceği de hayvancılık açısından en önemli sektörlerden birisi ve Bakanlığımızın da bu konuda önemli çalışmaları var. Tarım sektörü içerisinde gerçekten en istikrarlı, yetiştiricilikte her yıl az veya çok kazanabilen bir sektör. Bu işi profesyonel yapmanız konusunda özellikle Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin buradaki etkinliği hem sizi bilinçlendirmek hem bilgilendirmek hem de ufkunuzu açma konusunda çok önemli bir toplantı.” diye konuştu.

Arapgir Belediye Başkan v. Basri Yılmaz; “Bugün SOYBİS projesinde yer alan üreticilerimizle bilgilendirme toplantısı yapıyoruz. Toplantımızın ardından üreticilerimize küpe dağıtımı gerçekleştireceğiz.  Coğrafi yapısı ve geniş meralara sahip olmasıyla Arapgir, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için oldukça elverişli bir ilçe. 2022 yılının kuzuları dünyaya gözlerini açarken, ben tüm üreticilerimize bereketli ve sağlıklı bir sezon olmasını diliyorum. Ayrıca bu toplantıyı organize eden, üreticilerimiz destekleyen ve bilgilendiren başta Tarım ve Orman İl Müdürüm Tahir Macit olmak üzere Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yetiştiricilere kayıtların tutulması adına küpeler dağıtıldı. Birlik tarafından ayrıca üreticilere takvim, kalem, defter gibi materyaller de hediye edildi.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi