ARAPGİRLİ MOR REYHAN

Geçtiğimiz günlerde Malatya’nın Arapgir İlçesi’nden yüzümüzü güldüren bir haber geldi. Sadece Arapgir’de yetişen mor reyhan, Türkiye’de bitki çeşitliliğinde coğrafi işaret alan ilk ve tek ürün oldu. 7 yıl önce İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisliği, Eczacılık Fakültesi ve Arapgir Belediyesi’nin başlattığı çalışma nihayet sonuçlandı. 200’ün üzerinden aromatik değeri bulunan ve güçlü bir antioksidan olan mor reyhan tescillendi.

Çayı, şerbeti, ezmesi yapılan mor reyhanı ilçe sınırları dışında başka yerlerde yetiştirmeyi denemişler ama rengi ve aroması azalmış. Bir tür fesleğen olan mor reyhan tam bir şifa kaynağı, sindirim sistemini temizleyici, toksin atıcı etkisi var. Ağızda çıkan yaraları iyileştiriyor. Mor reyhandan yapılan şerbetler Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana arındırma amaçlı ve serinletici olarak tüketiliyor, ayrıca yemeklere lezzet katmak için baharat olarak kullanılıyor. Yaz aylarında toplanıp gölgede kurutulan mor reyhanlar, Arapgir ve Malatya mutfağında en çok salatalarda, köftelerde, patates piyazında kullanılıyor. Yazın şerbeti yapılıyor, kışın da çayı içiliyor.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi