BAŞKAN CÖMERTOĞLU YAPIMI DEVAM EDEN PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, belediye tarafından yapımı devam eden projeler hakkında bilgiler verdi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir Belediyesi’nin devam eden projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Arapgir Millet Han’da düzenlediği toplantıda konuşan Haluk Cömertoğlu, Kozluk Vadisi Reyhan Projesi’nin ilk etap çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi. Arapgir Mor Reyhanı için Türk Patent ve Marka Kurumuna Coğrafi İşaret yapmış bulunmaktayız. Projenin Arapgir’in en prestijli projelerinden birisi olduğuna dikkati çeken Cömertoğlu, “Arapgir Mor Reyhanının kurutma parametrelerinin optimize edilmesi ve katma değeri yüksek ürünler haline dönüştürme Projesi’nin ihale aşamasında olduğunu ifade eden Cömertoğlu, "En kısa sürede yapımını başlatacağız. Belediye olarak kendi imkânlarımızı ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) tarafından  bu dev projeyi hayata geçirmek üzereyiz. Yine Eskişehir Vadisi Tasarım Projesi ve Seher Atmaca Konağı Restorasyon Projesi devam etmektedir. Bu projelerde Seher Atmaca konağının restorasyonu yapılarak, Ermeni yaşam geleneklerinin yaşatılacağı bir mekana çevrilecektir. Tasarım projesi Eskişehir Vadisi Göz kaynağı bölgesinden başlanılarak, Serge Mahallesine kadar devam edecek alan içerisinde uygulanacak. Yine Kozluk Köprüsü kıyısında yapmış olduğumuz “Arapgir Livası Yöresel Değerleriyle Canlanıyor” projesi ile bölgedeki kırsal turizm potansiyelini harekete geçirerek; yeni iş kollarını ortaya çıkaracak istihdamı, bölgedeki göçün engellenmesini ve nüfusun artmasını olumlu olarak etkileyecek, yöre halkına ve kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımıza ekonomik anlamda önemli katkılar sağlayacaktır. İlçemizde üzüm-dut ürünleri, leblebi, tahta çivili ayakkabı, semer-palancılık, kalaycılık, manusa-çıpıt dokumacılığı, bakır işleme, organik ev ürünleri, yemekleri, el sanatları, folklörü, Köhnü Üzümü, reyhanı, çelem, biber gibi tarımsal ve yöresel ürünleri ile zengin bir kültüre sahiptir. Gizli kalmış veya yeterince tanıtılamamış yöreye ait değerlere yönelik yürütülecek çalışma; yeni iş kollarının oluşumuna, tarımsal üretimin artmasına, turizme, sosyal ve beşeri sermayenin gelişimi üzerine direkt olarak etki edecektir. Proje kapsamında Demirciler Sokaktaki dükkânların tadilatı ve restorasyonu yapılarak, çatısına konulacak güneş panelleri ile sokak aydınlatması ve dükkanların enerjisi sağlanacaktır.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun düzenlediği toplantıda AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Tümer, Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Mehmet Metin Bölükbaşı ve İlhami Mengi, Belediye Başkan Yardımcıları Çetin Özdemir ve Basri Aknar, Meclis Üyeleri Ramazan Erdem ve Mehmet Bilen, İlçe Müftüsü Hamza Çınar, İlçe Emniyet Amiri, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ergül Bay, Daire Amirleri, İlçe Muhtarları ile vatandaşlar hazır bulundu.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi