EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

İlçemizde Samime Aydınlar Kültür Merkezinde “Eğitim Her Engeli Aşar” konulu konferans gerçekleştirildi. İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Gezer tarafından verilen konferansa ilgi yoğundu. Konferans öncesinde Beyazay Derneği Arapgir Şube Başkanı Sadık Karagöz, Beyazay Derneğinin kuruluşu ve rehabilitasyon merkezinin açılması aşamalarını slayt gösterisi eşliğinde anlattı. Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun açılış konuşması ve ilçe Kaymakamı Salih Sak’ın konuşmasından sonra konferansa geçildi.

Haluk Cömertoğlu; Tüm haziruna saygılarımı sunarak başlamak istiyorum. Prof. Dr. İbrahim Gezer hocamızı burada misafir etmekten büyük mutluluk duymaktayım. Sadık Karagöz kardeşimiz rehabilitasyon merkezini açarak bir tıkanma noktasını açtı. Artık bundan sonra bize düşen görev arkasında durmaktır. Engelli öğrenciler evlerinde tek tek tespit edilerek ilçenin analizi yapıldı. Bugün engelleri ortadan kaldırmak, aileleri huzurlu ve toplumla barışık hale getirmek, engelsiz bir hayat oluşturmak bizim için önemlidir. Çevremizdeki ilçelere de hizmet etmek amacıyla bu rehabilitasyon merkezini açmak bizim için zorunlu hale geldi. Beyazay Derneği üzerinden bu rehabilitasyon merkezinin açılmasını gerçekleştirdik. Eğitim bu işin olmazsa olmaz ilkesidir. İlçemizde ve bölgemizde evinde kapalı kalmış hiçbir engelli vatandaşımızı bırakmayana kadar özveriyle çalışacağız. Başta Beyazay Derneği Arapgir Şube Başkanı Sadık Karagöz olmak üzere tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Salih Sak; Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Buraya çağırılırken gerçekten heyecanlandım. Bizi bugün yalnız bırakmayan değerli hocamız Prof. Dr. İbrahim Gezer’e katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Rehabilitasyon merkezinin açılmasında büyük katkıları olan Belediye Başkanımız Haluk Cömertoğlu’na,  Beyazay Derneği Arapgir Şube Başkanı Sadık Karagöz’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Beyazay Derneği kamu yararına çalışan dernek statüsündedir. Sadık Karagöz işin içinde olan ve bu işi bilen birisidir. Kendisine şahsım ve temsil ettiğim kurum olarak teşekkürlerimi bildiriyorum. Bizler de üç dakika sonra ne olacağımızı bilemiyoruz. Çok uzak gibi geliyor ama hepimiz aslında birer engelli adayıyız. İlçemizde bulunan engelli vatandaşlarımızı kapı arkasına kapatarak bir yere varamayız. Bunları rehabilite etmek bizim başlıca görevimiz olmalıdır.

Sadık Karagöz; Beyazay Derneği 1988 yılında bir gurup görme engelli tarafından faaliyete başlamış, 1992 yılında Beyazay ismini almış ve 2007 yılında kamu yararına çalışan dernek statüsüne kavuşmuştur. Türkiye genelinde 78 yurtdışında ise 8 şubesi ile hizmet vermektedir. Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde ilçe bazında hizmet veren tek şubesi Arapgir olup ayrıca kendi bünyesinde tam teşekküllü Rehabilitasyon hizmeti veren ve bu hizmeti 6 ilçeyle de taçlandıran Beyazay Derneğinin 86 şubesinin içeresinde tek şubesi Arapgir’dir. Bizler bölgemizdeki mağdur durumdaki kardeşlerimize yardımcı olabilmek, onların ellerinden tutabilmek ,onlara umut ışığı olabilmek ve engelleri ortadan kaldırmak için Yukarı Fırat Havzasında bulunan Arapgir, Ağın, Kemaliye, Divriği, Arguvan ve Keban ilçelerimizdeki yavrularımızı Arapgir’de Beyazay çatısı altında buluşturabilmenin çabası içerisindeyiz.

 

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi