GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI SAYIN BÜLENT TÜFENKCİ’DEN ARAPGİR'E ZİYARET

Bakan Tüfenkci: "Kendi irademize sahip çıkmak adına hep beraber evet diyeceğiz"

Referandum çalışmaları kapsamında Malatya'nın Arapgir ilçesinde vatandaşlarla bir araya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "16 Nisan'da kendi irademize sahip çıkmak adına sandıklara gidip hep beraber evet diyeceğiz" dedi.

AK Parti Malatya İl Teşkilatı tarafından gerçekleştirilen referandum çalışmalarına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Arapgir ilçesini ziyaret etti. Burada Samime Aydınlar Kongre ve Kültür Merkezi'nde Arapgirlilerle buluşan Tüfenkci, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi hakkında bilgi verdi ve 16 Nisan'daki halk oylamasında destek istedi.

Güçlü Türkiye olmanın sadece AK Parti'nin hayali olmadığı kaydeden Tüfenkci, "Güçlü bir Türkiye ve yönetimi, rahmetli Turgut Özal, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş ve Adnan Menderes'in de hayaliydi" dedi. Türkiye'nin bugüne kadar birçok terör örgütüyle mücadele ettiğini anımsatan Tüfenkci, terörle mücadelenin yanı sıra ülkenin büyümesi içinde her saniye çaba içerisinde olduklarını söyledi.

Geçmiş dönemlerde yaşanan koalisyon hükumetlerinin artık olmaması için 16 Nisan'da halkın onayına sunulacak olan yeni Anayasa değişikliğinin önemli olduğunun altını çizen Tüfenkci, Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin gelmesi ile birlikte artık koalisyonların olmayacağını dile getirdi. Hiçbir gücün milletin iradesine ipotek koymasını istemediklerini belirten Tüfenkci, bunun için de 16 Nisan'da halkın kendi iradesine sahip çıkarak sandıklara gidip hep birlikte evet diyeceğini kaydetti.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanmaya başladığını kaydeden Tüfenkci, "Allah'a hamd olsun baktığımız zaman kapılarda gümrüklerde oy kullanılmaya başlandı. Yurt dışında oy kullanılmaya başlandı. Baktığımız zaman 1 Kasım seçimlerinin ilk gününde 10 bin kişi, referandum oylamasının ilk gününde ise 38 bin kişi sandık başına gitti. Yani millet bu anayasa değişikliğine esasında sahip çıkıyor, ilgi gösteriyor, alaka gösteriyor" diye konuştu.

Halk oylamasına sunulacak olan yeni anayasa değişikliği ile birlikte yönetimdeki çift başlılığın kalkacağına işaret eden Bakan Tüfenkci, yeni hükumet sisteminin hayata geçmesi ile güçlü bir yasama, yürütme ve yargının olacağını vurguladı.

Referandum sürecinde ana muhalefet ve diğer hayır cephesinin anayasa değişikliği ile ilgili milleti yanılttığını ifade eden Tüfenkci, "Siz bakmayın muhalefetin yalanlarına. Onların söyleyeceği, ifade edeceği hiç bir konu olmadığı için ha bire dün başka söylüyorlar, bugün başka söylüyorlar. Akıllarına ne gelirse söylüyorlar. Oysa zahmet edip 18 maddeyi bir okusalar bu anayasa değişikliğinin ne getirdiğini onlar da görecekler. Eğer "hayır" diyen birini görürseniz sorun, deyin ki "Bu anayasa değişikliği, yargıda, mecliste ne getiriyor?" Size ne anlatacaklar bakın. İşte ana muhalefet partisinin genel başkanı çıkıyor, anlattıklarını hep beraber dinliyoruz, izliyoruz. Sallıyor da sallıyor. Kılıcının her tarafı kesiyor mübarek. Çünkü utanmıyor ki o yalanlarından. Muhtarlara gidiyor diyor ki "16 Nisan'da evet çıkarsa bir sözüyle muhtarlığınız elinizden alınacak." Yahu insaf ya. Madem bu anayasa değişikliğini okumadın bari 82 anayasasını oku. Muhtarlık anayasal bir kurum. Bunun değişikliği mi var burada? Onları bile okumaktan acizler ama bunlar milleti yönetmeye talipler. Allah'tan ki millet 11 seçimdir bunlara yol vermiyor. Verse Türkiye'yi nereye götüreceklerini varın siz görün" ifadelerine yer verdi.

Konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu geçmiş siyasi dönem hakkında bilgiler verdikten sonra, ülkeyi 15 Temmuz'a getiren süreci değerlendirdi. Yaşanan sancılı dönemlerin bu ülkeye ödettiği bedellerin çok acı olduğunu belirten Başkan Cömertoğlu konuşmasında referanduma değinerek, "Ortaya çıkan referandumu geçmişte yaşanan bu sıkıntılar ekseriyetleriyle değerlendiriyorum. Bu bizim için bir varoluş gerçeğidir. Değişmeden çok değişme isteğiyle kendimize göre bir sistem oluşturma gerçeğidir." Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu daha sonra Arapgir'in tarihinden, kültürel, doğal ve turistik özelliklerinden bahsedip, ilçede yapılan hizmetleri anlattı. Cömertoğlu "Kaymakamlığımızla birlikte ciddi çalışmalara yön veriyoruz. Mülkiye ve yerel yönetim birlikte çalışıyor. Bütün kurumlar birlikte çalışıyor. Arapgirimiz birlikte, ayakta, devletine, değerlerine ve geçmişine sahip çıkan bir havzadır. Sizlerle birlikte yürümekten de sonuna kadar zevk aldığımı, onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Katılımlarından dolayı başta Sayın Bakanımız olmak üzere herkese sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum." şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Bakan Tüfenkci, daha sonra beraberindekiler ile birlikte Arapgir ilçesinde tarihi Millet Hanını ziyaret etti. Tüfenkci ilçe ziyaretini esnafları ziyaret ederek tamamladı. Arapgir ilçe gezisine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ve Arapgir Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Tümer eşlik etti.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi