İZMİR’ E GİDEN HEYET ARAPGİR’ E DÖNDÜ

            İZMİR’ E GİDEN HEYET ARAPGİR’ E DÖNDÜ  

Geçtiğimiz hafta içerisinde Arapgir’ in CİTTASLOW  (SAKİN ŞEHİR)  birliğine üyelik sürecinin görüşülmesi, , katma değeri yüksek Arapgir Mor Reyhanının ticari ürüne dönüştürülmesini sağlamak , bu ve benzeri konularda yapılan  uygulamaları yerinde incelemek ve fikir alışverişinde bulunmak üzere  Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU ile birlikte Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü A. Tuncay ÇAĞDAŞ ve AR-GE Proje birimi Yöneticisi Ziraat Mühendisi Haluk ŞENER İzmir ve Manisa illerini kapsayan bir ziyaret gerçekleştirmişlerdi.

Oldukça yoğun, bir o kadar da verimli geçen toplantı ve ziyaretler neticesinde Arapgir’ in önünü açacak adımlar atıldı.

            Arapgir’ in CİTTASLOW  (SAKİN ŞEHİR)  Üyeliği Gerçekleşiyor.

       İzmir Seferihisar Belediyesi Ülkemizden birliğin  ilk üyesi olduğundan,    CİTTASLOW  (SAKİN ŞEHİR Türkiye temsilciliğini de  yürütmektedir.  Süreç ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Arapgir heyeti, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER’ i  Makamında ziyaret etti.  Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU Arapgir ve ilçede yapılan çalışmalar hakkında Seferihisar Belediye Başkanına detaylı bilgi verdi ve artık dışa açılmak ve çalışmalarımızı modelleştirmek istiyoruz dolayısıyla bizim de Sakin Şehirlere hazırlanmaya  ihtiyacımız var dedi. Bizler gerek fiziki olarak ve gerekse tarihi ve kültürel bakımdan birlik için aranan kriterlerin büyük bir kısmına haiziz, kriterler üzerinde çalışmalarımız önemli bir boyut kazandı, imaj çalışması ve vizyonel faaliyetlerimizi de süratle devam ettirmekteyiz, bu konuda sizlerin manevi katkılarınızı ve yönlendirmeni bekliyoruz  dedi.  Projemizi başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ ile birlikte Malatya’ nın Bürokratları ve Siyasi temsilcileri,  Malatya İş Adamları Derneği (MİAD) başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları da desteklemektedir. MİAD temsilcimiz Ferhat TOMO bu proje için bugün bizimle birliktedir diye sözlerine devam etti.

            Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER, Arapgir Belediye Başkanına hitaben, anlattıklarınızı zevkle dinledim, yaptığınız çalışmalar gerçekten de heyecan vericidir. Ben yaptığınız sunumdan asıl hikayeyi anladım. Farkındalığınız ve bilinciniz işin özünü oluşturuyor. Zaman geçmişin değerlerini ve özünü unutturdu. CİTTASLOW  türü yerel kalkınma modeli geçmiş değerleri ve doğayı koruyarak büyümektedir. Bizler  tarihsel değerlerimiz ile birlikte  doğal zenginliklerimizi koruyarak  bilim ve sanata entegre olmak zorundayız. CİTTASLOW için aranan şartları zaten yerine getirmişsiniz.  Siz o mananın içini doldurmuşsunuz. Her kentin hikayesi ayrıdır. CİTTASLOW’ un özü taklit etmemektir. Türkiye sakin şehirler cennetidir. Şu anda 30 ülkeden 230 kent birliğe üyedir. Türkiye’ den üye sayımız ise 14 oldu. Biz önceliği Arapgir ‘e vererek başvurunuzu en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alacağız. Bununla birlikte  heyet hailinde  Mayıs ayının ilk haftalarında  Arapgir’ i ziyaret ederek tecrübelerimizi paylaşacağız. 2017 yılının Ekim ayında da süreci tamamlayarak Arapgir’ i üyeliğe geçirmiş oluruz dedi.

 

            Arapgir Heyetinin Yaptığı Teknik İnceleme ve Ziyaretler.

 • Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü
 • Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay ÜNAL’ ı makamında ziyaret eden heyet, Enstitü Müdüründen üzüm yetiştiricileri ile ilgili ortak çalışma yapılmasını, Budamada, ilaçlamada, üretim ve pazarlamada üreticilerin önünü açacak konferanslar verilmesini talep etti. Enstitü Müdürü de merkezimizde 3-4 yıldır üreticilerimize yönelikteorik ve pratik eğitimler vermekteyiz, sizden gelecek talep doğrultusunda da üreticilerinizin merkezimizde eğitim almasını sağlarız dedi.

Heyet daha sonra üzüm suyu ve üzüm pekmezi üretim tesislerini ziyaret ederek ürünlerin yapım aşaması hakkında bilgi aldılar.

 

 • Kemalpaşa Pars Çay Üretim ve Paketleme Tesisi Ziyareti.

           Arapgir Reyhanının poşet çay olarak paketlenmesi ve dağıtımına yönelik olarak bu tür faaliyetleri yapan bir  tesis ziyareti edildi.  Firma sahibi Özgür GÜMÜŞ ile görüşen heyet, yanlarında götürdükleri reyhan numunelerinin firma yetkililerinin incelemelerinin ardından  aromatik özelliği yüksek ürün olan reyhanın çay olarak paketlenmesi için görüşmeler yapıldı. Maliyetler çıktıktan sonra konu taraflar arasında değerlendirmeye alınacaktır.

 

 • Seferihisar Belediyesi Mandalina Kurutma Tesisi ve Pekmez Üretim Tesisini ziyaret.

 

            Seferihisar Belediyesine ait Mandalina kurutma tesisine yapılan ziyarette, Satsuma türü mandalinanın  tesislerde işlenilerek, jeotermal enerji ile kurutularak  vakumlu poşetler içerisinde  yurt içi ve yurt dışında pazarlanması sürecini incelediler.  Yine Belediyeye ait Üzüm Pekmezi üretim tesisini ziyaret eden heyet tesis yetkililerinden ürünün üretimi ve  pazarlaması hakkında bilgi aldı.

 

 • Kurutma Makinesi İmal Eden Firma ziyareti.
 •  
 • İzmir’ de bulunan ve Tarım Endüstrileri Makineleri İmalatı yapan Firmaya yapılan ziyarette,Arapgir Reyhanı başta olmak üzere diğertarım ürünlerinin kurutulması için üretici firma yetkilileri ile görüşüldü. Kurutulması düşünülen Reyhan kapasitesive tesisin ölçüleri firmaya bildirilerek yapılacak çalışma daha sonra taraflar arasında değerlendirilecektir.
 •  
 • Seferihisar Çocuk Belediyesini Ziyaret.
 • Bağımsız bir binası olan Çocuk Belediyesi, Çocukların kentte söz hakkı olması düşüncesiyle ortaya çıkmış, belediyede06-13 yaş arasındaki çocuklara yönelik sosyal ve kültürel aktiviteler düzenleniyor. Ayrıcaçocuk meclisi oluşturulmuş, toplantılar yapılıyor,komisyonları var, meclis başkanı 1 yıllığına seçiliyor.Burada ilçenin sorunlarınaçocukların fikirleri alınarak çözüm önerileri getiriliyor. “Çocuk Aklı Deme, Çocuk Haklı” sloganı ile çocuklara önem verilerek her konuda fikirleri alınıyor ve çocukların yerele sahip çıkmaları sağlanıyor.
 • Yöresel Seferihisar Mutfağı Ziyareti.

 

 • Seferihisar’ lı kadınların bir araya gelerek oluşturduklarıTarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde Belediyeye ait bir bina yöresel mutfak olarak düzenlenmiştir. Burada yapılan yemekler sefer tasları ile muhtaç ailelere dağıtıldığı gibi, ürünlerin piyasaya arzı ile ortaya çıkan gelir çalışan bayanlara ekonomik bir katkı sağlamakta, kadınların sosyalleşmelerine de imkan tanımaktadır.

 

 • İzmir’ de Bulunan Arapgir’ lileri Ziyaret.
 • Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU ve beraberindeki heyet resmi programlarından arta kalan zamanlarda İzmir’ de bulunan Arapgir’ liler ile bir araya geldiler.İlçeye yapılan hizmetler hakkında hemşehrilerimiz bilgilendirildi ve onların da Arapgir’ ile olan düşünceleri, görüş ve önerileri değerlendirildi. Burada yapılan toplantılarda hemşehrilerimize Arapgir’ den götürülen reyhan çayı da ikram edildi.
 • İzmir’ de bulunan Aktaş Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından yaptığı hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU’ na plaket takdim edildi
Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi