ARAPGİR CITTASLOW’A ÜYE OLDU

Arapgir’in Cittaslow (Yavaş Kent - Sakin Şehir) üyeliği kabul edildi. 2017 yılında yapılan başvuru 4 yıl sonra sonuçlanarak ilçenin Uluslararası Cittaslow Birliği’nin üyeliğine alınması kararlaştırıldı. Bu karar öncesinde Türkiye’de 18 üyesi bulunan birliğin Arapgir 19’uncu üyesi olarak tescillenirken, birlik üyeliğine kabul edilen Malatya’nın tek ilçesi oldu.

İtalya’nın Belluno kentinde düzenlenen Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısı sonunda Türkiye’den 3 yer yavaş ve sakin şehirliğe kabul edildi. Uluslararası Koordinasyon Komitesi, İtalya’da yaptığı toplantı sonunda Cittaslow üyelik başvurusunu inceledi ve Türkiye’den, Malatya’nın Arapgir ilçesinin, İzmir’in Foça ilçesinin ve Bursa’nın İznik ilçesinin Cittaslow kriterlerini karşıladığı kanaatine vararak üyeliklerinin kabul edildiğini açıkladı.

En fazla tarihi eseri tescilli ilçeler arasında yer alan ve doğa güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Arapgir’in, önemli bir üyeliğe kabul edilmesi memnunlukla karşılanırken; bu üyeliğin getirdiği sorumlulukların da en iyi şekilde başarı ile yerine getirilmesi amaçlanıyor.

Cittaslow Üyeliği ne anlama geliyor?

Arapgir’in Uluslararası Cittaslow Birliği’ne üye olması çeşitli sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Bunların başında üyelerin kendi değerlerine ve kimliklerine sahip çıkmaları, bölge sakinlerinin yaşam kalitesini arttırmaya çalışmaları, bu şehirlerin Cittaslow olmak için kültürüne, doğasına, tarihine sahip çıkmaları gerekiyor.

Koşuşturmaca yaşanmayan, şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikâyesinin uyum içinde olduğu, yerel zanaatları, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarıp bunları yeni nesillerle de paylaşan ve içerisinde bulunan ortamdan şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabildiği şehirler anlamına gelen Cittaslow’un üyelik kriterleri titiz incelemeler sonrasında sonuçlandırılıyor.

Başkan Cömertoğlu’nun değerlendirmesi

Proje ile ilgili değerlendirme yapan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Cittaslow projesinin Arapgir için son derece önem taşıdığını, bu projeye Malatya’da en uygun ilçenin Arapgir olduğunu, bunun da sonuçlanmasından büyük memnunluk duyduklarını belirtti. Alt yapı ve mevcut durum dikkate alındığında Cittaslow projesinin Arapgir’de en iyi şekilde uygulanabileceğine dikkat çeken Cömertoğlu yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Güzel ilçemiz Arapgir’in Cittaslow’a üye olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Tunç Soyer Seferihisar Belediye Başkanı iken başlayan dostluğumuz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonrada devam ediyor. Bizlere göstermiş olduğu özel sevgi ve destekleri için ayrıca kendisine teşekkür ediyorum. İtalya'da geliştirilen Cittaslow Belediyeler Birliği'ne üye olmak için, İzmir’in Seferihisar ilçesini daha önceden gezmiş ve görmüştük. Müracaatımızı gerçekleştirdikten sonra ilçemizi de bu ailenin bir üyesi yaptık. Geleneklerini ve özgün kültürünü dünya çapında koruyan İlçemiz 31 ülke, 278 kent ve Türkiye’de 19.cu kentten biri oldu. Uzun bir hazırlık sürecinden sonra artık turizm, tarih ve gastronomide farklı bir sınıfa dahil olduk. Halkımızı tümden korumak ve bu konuya yoğunlaştırmak durumundayız. Hizmete geldiğimiz 12 yıllık süreçte her alanda ortaya koyduğumuz dokunuş ve gelecekteki stratejilerimizle kırsal kalkınmada Arapgir’i merkezîleştireceğiz. Cittaslow felsefesini yaşatmanın bizlere kazandıracağı yaşamı yaşamaktan, zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunuyoruz. İnsanlarımız birbirleriyle daha çok iletişim kuracak, sosyalleşecek ve kendine yeten sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkmaya devam edecekler. Bu vesile ile İlçemiz adına Cittaslow organizasyonuna dahil olmanın mutluluğunu yaşıyor, daha iyi yaşanılabilir bir Arapgir için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Arapgir Türkiye’de 19’ncu üye oldu

Gelen raporları değerlendirmek üzere geçen hafta İtalya’da toplanan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi üyelik başvurularını görüştü. Yapılan değerlendirme sonunda Türkiye’de 18 üyesi bulunan birliğe Arapgir, Foça ve İznik olmak üzere 3 üye daha ilave edildi. Böylece Arapgir, Uluslararası Cittaslow Birliği’nin 19’ncu üyesi olarak tescillendi. Türkiye’deki toplam üye sayısı da 21’e yükseldi.

Cittaslow’un Türkiye’deki üyeleri

Uluslararası Cittaslow Birliği’nin Türkiye’deki 21 üyesi şu kentlerden oluşuyor:

Ahlat (Bitlis), Akyaka (Muğla), Eğirdir (Isparta), Gerze (Sinop), Gökçeada (Çanakkale), Göğnük (Bolu), Güdül (Ankara), Halfeti (Şanlıurfa), Köyceğiz (Muğla), Mudurnu (Bolu), Perşembe (Ordu), Seferihisar (İzmir), Şavşat (Artvin), Taraklı (Sakarya), Uzundere (Erzurum), Vize (Kırklareli), Yalvaç (Isparta), Yenipazar (Bilecik), Arapgir (Malatya), Foça (İzmir), İznik (Bursa).

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi