Oturum Açın
Başkan'ın Konuşması

Resimler
Arapgir Tanıtım


PopUp MP3 Player (New Window)

ARAPGİR İLÇESİ ÇOK YOĞUN BİR HAFTA SONU GEÇİRDİ

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkJP-Bookmark

29 – 30 Haziran Cumartesi ve Pazar Günleri Arapgir İlçesi Ziyaretçi akınına uğradı. İlçeye gelen ilk heyet aralarında Malatya’lı iş adamlarının da bulunduğu ülkemizin önde gelen iş adamlarının ilçeye yaptıkları ziyaret oldu.

Ziyareti gerçekleştiren iş adamları bir de ilçeye yeni ambulans sözü verdi. Eşleriyle birlikte 40 kişilik iş adamlarına önceden yapılan bir program dahilinde ilçenin doğal- tarihi ve turistik mekanları gezdirilerek tanıtıldı ve ilçenin yöresel yemeklerinin ikramı ile mahalli müzik dinletisi yapıldı.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu konuşmasında; Arapgir'in tarihten bu yana önemli insanlar yetiştirdiğini ve bu yönüyle temeline insanı koyarak her şeyden önce insandan bahsedilmiş olduğunu belirtirken şu ifadeleri kullandı; "İş adamı olmak tabiri Arapgir'de herkesin alışık olduğu bir tabir. Çünkü Arapgir'den ne olur ne çıkar diye sorulduğunda, ilk önce erdemli insan profili çizerler, arkasından da iş adamlarını koyarlar, devlet büyüklerini koyarlar, paşalarını koyarlar, sadrazamlarını koyarlar ve bu saydıklarımla ilk önce insandan bahsetmiş olurlar. Daha sonra ürünlerinden, daha sonra da coğrafyasından bahsedilir. Cömertoğlu Üretim ve diğer faktörlerin insanın yetiştirilmesinden sonra geldiğini belirtirken, Gözde Tekstil'in Sahibi Malatyalı İş Adamı Nüvit Karagözlü de ziyaretin hem kendileri için anlamlı hem de Arapgir'e bir hatıra bırakılabilmesi bakımından iş adamları olarak Arapgir'e Ambulans bağışladıklarını ilan ederken, Arapgir'de olmanın kendileri için çok önemli ve özel olduğunu belirtti."Bu ziyarette emeği geçen bütün arkadaşlara, arkadaşlarım adına, hanımefendiler adına çok teşekkür ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun." diyerek teşekkürlerini ifade eden Karagözlü, daha sonra "Arkadaşlarım da sağolsunlar sizin bu nezaketiniz karşısında hatıra olarak bırakmak istediğimiz araç ile alakalı büyük bir istek duydular. İnşaallah onu da İstanbul'da en kısa zamanda halleder ve ardından bilgi veririz. O da bizim hatıramız olsun diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Heyette yer alan isimlerden bazıları: Nüvit KARAGÖZLÜ (Karagözler  Tekstil), Abdulkadir USLU (Denizli O.S.B. Başkanı), Avni KÜTÜK (Kütük Mermer), Ayhan ERDOĞAN (Hisar Çelik), Bekir CANSU (Azmüsebat Çelik Derby- Tokai),  Canpolat KIMÇAK (CPK İnşaat), Fehmi ÇETİNKAYA (Çetinkaya Gurup), Hasan Hüseyin YAVUZ ( Enkay Gurup) Mehmet GÜLAY (Gülaylar Altın), Adnan BAŞDEMİR (Adım Gurup), Niyazi MUSAOĞLU (Ön Yapı İnşaat), Nuri VATAN (Vatan Bilgisayar), Vahap MUNYAR (Gazeteci-Yazar)

Yine aynı tarihte geleneksel olarak düzenlenen Arapgir Lisesi Mezunlarının buluşmaları da gerçekleştirildi. Yaklaşık 30 kişilik bir gurup çay bahçesinde toplu olarak yaptıkları kahvaltıdan sonra ilçe merkezini gezdiler ve kozluk çayı meydan köprüsü mevkiinde piknik yaptılar. Aynı saatte iş adamlarının da meydan köprüsü ziyaretleri  ile birleştirildi ve iki gurup birlikte yöresel müzik eşliğinde eğlenme imkanı buldular.


İlçeye gelen diğer bir heyet ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Akif GÜLLE, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şanal TOSUN ve Mülkiye Başmüfettişi Atilla ŞAHİN’ in ziyaretleri güne damgasını vurdu. Heyet Belediye  Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU ile görüştükten sonra  Eskişehir bölgesini gezdi ve meydan köprüsünde  diğer iki gurup misafirlerle tanıştıktan sonra ilçemizden ayrıldılar.


Aynı gün Kuluncak İlçesinden gelen kalabalık  bir gurup misafir de ilçemizde ağırlanarak tarihi mekanlar gezdirilerek tanıtıcı bilgiler verildi.

30 Haziran Cumartesi gününün son misafirleri ise Erzurum DAP Bölge Başkanı ve heyetinin yapmış olduğu ziyaret oldu. Akşam saatlerde ilçeye gelen  Doğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresi (DAP)  Başkanı Adnan DEMİR  Başkan Yardımcısı ve iki Uzman Personelden  oluşan heyet Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU tarafından karşılandı ve ilçe hakkında tanıtıcı  bilgileri içeren brifing   verildikten sonra Doğu Anadolu Projesinin ilçemize kazanımları ve yapılacak eylem planı hakkında uzun süreli bir  toplantı gerçekleştirildi. Özellikle Yukarı Fırat Bölgesinin turizm destinasyonu ve  Arapgir’ in de bu bölgedeki   konumu üzerinde  gerçekleşen toplantıda, Arapgir’ in zayıf ve güçlü yönleri, demografik ve sosyo kültürel yapısı  ile  ilçenin  turizme açılması izlenilecek olan  yol haritası üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.  Heyet üyeleri geceyi ilçemizde geçirdikten sonra ertesi gün ilçeden ayrıldılar.


01 Temmuz  Pazar günü ise Malatya MÜSİAD üyelerinin ilçeye yaptıkları ziyaret oldu. Yaklaşık 100 Kişilik Heyeti ilçede karşılayan Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU MÜSİAD Başkanı Mehmet BALİ  ve Üyelerine ilçe hakkında tanıtıcı bilgiler verdikten sonra heyet üyeleriyle birlikte  sabah kahvaltısı yaptılar ve heyet daha sonra  Doğa Şenliklerine katılmak üzere  Kemaliye’ ye hareket etti.


Belediye Başkanı Aynı gün iki komşu ilçeye ziyarette bulundu. Belediyemizin de üyesi olduğu Tarihi Kentler  Birliğinin  “Sivas’ ta Kültürel Mirası Korumaya Yönelik Çalışmalar”  başlıklı  Sivas Seminerinin ikinci oturumu olan “Son Gelişmeler Işığında Divriği” ve “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Çevre Düzenlemesi Projesi” isimli çalıştaylara katılmak üzere Divriği’ ye gitti. Burada ÇEKÜL Valfı Başkanı Prof. Dr. Metin SÖZEN ve diğer yetkililere ilçede yapılan koruma ve restorasyon uygulamaları ile kültürel faaliyetler   hakkında geniş bilgiler verdikten sonra yapılması düşünülen projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.


 

Divriği seminerinin ardından 35. Kemaliye Uluslararası  Kültür ve Doğa Sporları Şenliğine katılmak üzere Kemaliye’ ye geçen Başkan CÖMERTOĞLU burada tertip  komitesi üyelerince karşılandı ve yetkililerle görüştü ve şenliklerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

 
BASINDA BİZ

Akademik Çalışmalar

MİLLET HAN